224
1259980

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Marianne Richter
(1916-2010)

Matta, "Muren grön", rölakan, ca 250,5-254,5 x 172-173 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971.

Något "bubblig". Något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med obetydlig skada, ställvis skadade fransar, några saknas.