Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
209
1263673

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 310 - 9 750 EUR
8 490 - 11 300 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Slottet", rölakan, ca 280-282 x 295,5-309,5 cm, komponerad av Barbro Nilsson, osignerad.

Grönmelerad botten med dekor av Malmöhus slott, gäss, katter, träd samt två sidor med sicksackmönstrad bård i benvitt och olika röda nya nyanser. (Unik).

Något blekt. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna möjligen med senare kanter.

Proveniens

Denna intressanta och unika matta formgav Barbro Nilsson 1928 som bröllopsgåva till sin bror konsthistorikern och arkitekten Erik Lundberg och Ingegerd Koch. Mattan Slottet visar Malmöhus slott som är ett av Malmös kännetecken. Erik Lundberg arbetade bland annat med renoveringen av Malmöhus slott cirka 1928 - 1929 och bodde med familjen där under restaureringen. Barnen Lisbeth och Jörgen föddes i juni 1929 i ett av tornen på Malmöhus slott där familjen bodde.