Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
227
1267083

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 820 - 8 770 EUR
7 930 - 10 200 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Nejlikan gråsvart", gobelängteknik, ca 273,5 x 213,5-219,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Något slitage och smutsig, fläckar. Avslutningar av lin och fransar sannolikt senare, en avslutning med liten skada, en med liten lagning, en fransa skadad.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.