241
1267767

Hugo Elmqvist

(Sverige, 1862-1930)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hugo Elmqvist
(Sverige, 1862-1930)

Vas, jugend, Stockholm 1900-talets början.

Grönpatinerad brons, reliefdekor av vallmo samt insekter, signerad H.E - T samt stämplad HE TV. Höjd 39,5 cm.

Smärre slitage, färgfläckar.