249
1258240
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)
Gunnar asplund, fåtöljer, ett par, nordiska kompaniets verkstäder, swedish grace, ca 1924, från skandia-teatern.

fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniets verkstäder, Swedish Grace, ca 1924, från Skandia-Teatern.

Svartlackerad björk, sekundärt klädda i sammet. Höjd 92 cm, sitthöjd ca 45 cm.

Slitage, senare klädsel,

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

14 465 - 19 286 EUR

Klubbat pris:
150 000 SEK

Holmdahl, Lind, Ödeen (red), "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940", Tidskriften Byggmästaren, Stockholm 1943, se sid 48-49).
Skandia-Teatern på Drottninggatan 83, i Warondellska huset, invigdes den 13 september år 1923.
I litteraturen har den av Gunnar Asplund ritade biografen omnämnts i enbart positiva ordalag. Biografrummet omnämns som "ren poesi", "rikt på strålande och sköna detaljer". Fåtöljerna stod i biografrummet, i logerna på balkongen.

Övrigt

Arkitekt Gunnar Asplunds ritning i ArkDes arkiv är daterad 4/1 1923, reviderad den 19/1. I Nordiska Kompaniets arkiv är ritningen sannolikt den som är daterad 7 oktober 1924 och benämnd "Biograffåtölj fristående"

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69