skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu med svarta järnbeslag, inredning med två lådor och lösa hyllplan. Höjd 155 cm, bredd 100 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, ett järnfäste/skruv saknas på insidan av båda dörrarna, lås saknas upptill på vänster dörr, avslag på vänster dörrblad vid lås.
Avslag på vänster dörrblad vid låskolv.
Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt", Signum, Stockholm, 2009, sid 130.
Serien Lovö ritades av Axel Einar Hjorth och marknadsfördes som sportstugemöbel år 1932.