324
1269831

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Byrå och spegel för hotell Malmen, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-50-tal.

Mahogny, beslag i mässing, spegeln klädd i blå läderimitation med pärlspik, märkta SMF Svenska Möbelfabriken Bodafors, byråns höjd 63 cm, bredd 80 cm, djup 53 cm, spegelns höjd 85 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Sannolikt Hotell Malmen, Medborgarplatsen i Stockholm.

Jämför möbler och ritningar från hotellprojektet Malmen ut Ackings arkiv.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.