tillskrivna, golvlampor 1 par, ASEA, Sverige 1940-50-tal.
Mässing och kannelerad mahogny, skärmar i formsprejad plast, märkt ASEA Belysning E1784, höjd ca 170 cm.
Smärre slitage.