452
947763

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 210 - 7 990 EUR
6 480 - 8 330 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Drömcigarr"

Signerad Carl Fredrik Reuterswärd och daterad 1959-61. Duk 86 x 135 cm.

Proveniens

Författaren, poeten, musikern och estradören Jacques Werup.

Ulf Linde om cigarrmålningarna på Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, 1962.

"De vita ytor som bär Reuterswärds figurer är fräscha, aldrig solkade av spår efter trevnaden - hur förklara denna direkthet, denna distinktion i utförande? Menar han alltid vad han gör, så att han ingenting behöver ångra? Eller är det därför att korrigeringarna alltid inträffar i en ny form bredvid, i nästa term i serien? Eller är han så ohämmat uppslagsrik att han alltid finner en roll också för det han aldrig avsett?

Det viktigaste är nog att han kan sätta en fräckt enkel och vanlig form på duken och ge den en oanad historia. En ny historia. Om hans konst äger behag, är det verkligen nyhetens behag." ur Stil är bedrägeri - Carl Fredrik Reuterswärd", Arena 2004, sid 98.

Konstnär