Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
499
1267815

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

"Kassel"

Signerad E.C och daterad Norrköping 1969. Relief i låda 32,5 x 32,5 x 8 cm.

Konstnär

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.