Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
8
1254141

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

Vas, "Ariel", Orrefors 1960.

Dekor av prickar och vertikala ränder i grått mot vitt, signerad ORREFORS Ariel Nr 422H. Höjd 17 cm.

Proveniens

Graverad inskription undertill: L.T. 30-12-1960. Enligt uppgift skådespelerskan och sångerskan Lill Platou Thoresen (1910-2006), inköpt direkt från konstnären som 50-årsgåva på hennes födelsedag 30/12 1960, därefter i arv.

Formgivare