198
1277833

Paul G Zachun, luktdosa, silver, (verksam i Norrköping 1722-1753). Rokoko.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Delvis förgylld. Balusterformad, med fällbart lock, Rikt ciselerad rokoko- och régence-ornamentik mot mattpunsad fond. Höjd 5,2 cm, vikt 44 gram.

Proveniens

Falk Simons samling - F.S: 151