197
1277766

Erik Löfman möjligen, luktdosa, silver, (verksam i Uppsala 1690-1718 (-1729)). Senbarock.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, balusterformad, delvis oktagonal med graverad bladdekor. Avskruvbar fot med rum. Höjd 6,2 cm, vikt 47 gram.

Proveniens

Falk Simons samling - F.S: 101