205
1277803

Luktdosa, silver, okänd mästare, Norge 1700-tal. Rokoko.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, rikt driven och ciselerad rockokoform med fällbart lock, dekor av musslor och rocailler. Undertill litet rum med fällbart lock. Höjd 7,2 cm, vikt 43,5 gram.

Proveniens

Falk Simons samling - F.S: 607