223A
1283229

Fabergé, resebläckhorn, verkmästare Anna Ringe, S:t Petersburg 1898/9-1903. Ristat inventarie nr 9623.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Silver, kubformad, med räfflad dekor, fällbart lock och knäppe med cabochonslipad granat. I locket infällt mynt från 1769 med Katarina II. Invändigt förgylld, fällbart innerlock, bläckbehållare i glas och silver. Undertill stämplad K. Fabergé i kyrilliska under Hovleverantörsstämpel, verkmästarinitialer och silverstandard 88, probermästare Iakov Liapunov insidan av locket med verkmästarinitialer och silverstandard 88 . Höjd 6 cm, bredd 5,5 cm, total vikt 306 gram.

Proveniens

Anatolij Petrovitj Ekimoff (1879-1928), marinhydrograf och högt uppsatt officer i den kejserliga österjöflottan.
Därefter i arv.

Ulla Tillander-Godenhielm: Fabergé, his masters and artisans, London 2018, sid 57

Anna Ringe blev för första gången erkänd i egenskap av Fabergésmed med utställningen
“Fabergé imperial craftsman and his world”, Wilmington 2000. Dock ansåg Geza von Habsburg
att hon, tillsammans med Nykänen, Soloviev, Reimer, Thieleman m.fl. tillhör “the lesser Fabergé
workmasters”. Tyvärr verkar det vara det enda lilla intresset von Habsburg har av Anna Ringes arbeten.

Anna Ringe var gift med Theodor Ringe, som från början var innehavare av verkstaden som hon
senare övertog, vid sin makes bortgång. Hon drev verkstan under eget namn och med egen sk "änke-stämpel" fram till omkring 1908-10 då hon sålde verkstaden. Under denna tid arbetar hon även som verkmästare åt Carl
Fabergé. Ringes verkstad låg på lilla Morskaja 12, bara ett stenkast från Fabergéhuset.