224
1271937

Fabergé, cigarettetui för familjen Nobel, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg 1898/9-1903.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Silver, rektangulärt med "GN" för Gustaf Nobel omgivet av signaturer och minnestecken samt vapen i guld och emalj mot räfflad grund, knäppe av guldinfattad cabochonslipad månsten. Insidan och lock stämplade Fabergé , verkmästarinitialer och silverstandard 88, probermästare Iakov Liapunov, med ristat inventarienummer 12940. Längd 10,5 cm, vikt 204 gram.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 99.

Ätter representerade med vapen är bland annat: Aminoff, Fleetwood, Mannerheim, Lewenhaupt, Naryshkin, von Arco, Novitsky med flera.