228
1274235

Åkdyna, rölakan, ca 96-99 x 47-49,5 cm, Skåne omkring 1834, Gärds/Villands härad.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Rader av rutor och romber med polykroma stiliserade livsträd, blommor, åttabladsstjärnor, fåglar och S samt K A D I H B. Ljusgrön bård med stiliserade blommor. Med bakstycke och i hörnen tygtofsar.

Ställvis lite blekt. Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Fodrets ena kortsida skadad.

Proveniens

Denna åkdyna har gått i samma släkt sedan 1800-talet. Samma familj som kuddarna i föregående nummer och rölakanstäcket i följande nummer.