23
1277956

SKRIVBORD s.k Bureau Plat, Régence- stil, Frankrike omkring år 1900.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med bla rosenträ, beslag av förgylld brons. Ena långsargen med tre lådor, den andra med tre blindlådor. Svängda ben med avslutade lejonfötter. Dekor av kvinnomaskaroner. Skivan klädd i mörkt grönt läder. Längd 200, bredd 100, höjd 76 cm. Plakettmärkt Soubrier 14 Rue de Reuilly, Paris.

Proveniens

Soubrier Antiquites, 14 Rue de Reuilly Paris.