Polykrom interiör med stor figurscen med härskarinna med uppvaktning och soldater. I fonden stor byggnad. Ull och silke.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ivävningar, kompletteringar, ställvis påmålad. Senare lisière, senare huvudbård vikt och påsydd på baksidan.