239
1271519

Matta, antik silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottafärgad botten i form av en nisch, kolonner, ampel och benvita hörnornament med blommande grenverk och palmetter. Mörkblå huvudbård med blomranka.

Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar (var av flera små är stela), lagningar, påmålningar. Långsidorna med smärre trampveck, bägge kortsidorna saknar några knutrader.