240
1246279

Matta, antik Heris, ca 564,5 x 587,5 x 376,5-380 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Röd botten med stor mörkblå medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade blommor, blom-, blad- och palmettrankor. Bred röd huvudbård med stora blom-, blad-, arabesk-, palmett- och granatäppelrankor.

Ställvis blekt. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela, hårda och missfärgade, malskador, lagningar, iknytningar. Långsidorna med trampveck och skador, baksidans kortsidor med klistrat band, något skadade kortsidor där det saknas några knutrader.