241
1254723

Matta, antik Heris, ca 454,5-460,5 x 268-285 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Terrakottamelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora stiliserade palmetter, blad och blommor. Brunmelerad huvudbård med stora blom-, palmett-, blad-, arabesk- och granatäppelrankor.

En svag doft av fukt. Något ställvis hårdare blekt. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, lagningar, iknytningar, smärre malskador. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor.