242
1245997

Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Vinröd botten med polykrom dekor av blommande träd, djur, fåglar och kolonner med nisch. Bred mörkgrön huvudbård med träd, blommor och fåglar. Silkevarp. Vissa motiv knutna i silke.

Silket ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och malskador, lagningar, smärre hål. Sidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida med reva och hål, senare fransar.