Arne Jones E1299
243
1267868

Matta, semiantik Isfahan, ca 213 x 151 cm (samt en kortsida med 1-2 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament samt arabesk-, blomslingor. Mörkblå huvudbård med fåglar och blommande träd.

Smärre slitage, fläckar. Lång- och kortsidor med smärre trampveck, skador och lagningar.