248
1266385

Matta, antik silke metallbroscherad Keshan, sannolikt omkring 1910, ca 200-202,5 x 129-131 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Metallbroscherad botten med knuten polykrom dekor i silke av stor vas med blommor. Metallbroscherad huvudbård med knuten dekor i silke av stor palmett-, blom- och bladranka. Mellan ca 560.000 och 720.000 knutar per kvadratmeter.

Obetydliga abrascher. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, metallbroscheringen saknas ställvis. Sidorna med trampveck.

HALI Fair, London, 10-14 juni 1999.