Terrakottafärgad botten med polykrom dekor av juvelgirlang, inskriptioner, några av de buddistiskas, de sköna konsternas och årstidsblommornas attribut samt nederst det heliga berget och vågor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, skadade kortsidor.