Arne Jones E1299
255
1243423

Pelarmatta, antik Kinesisk, sen Qingdynasti, omkring 1900, ca 178-180,5 x 92-93,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad botten med polykrom dekor av juvelgirlang, inskriptioner, några av de buddistiskas, de sköna konsternas och årstidsblommornas attribut samt nederst det heliga berget och vågor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, skadade kortsidor.