255
1243423

Pelarmatta, antik Kinesisk, sen Qingdynasti, omkring 1900, ca 178-180,5 x 92-93,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad botten med polykrom dekor av juvelgirlang, inskriptioner, några av de buddistiskas, de sköna konsternas och årstidsblommornas attribut samt nederst det heliga berget och vågor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, skadade kortsidor.