254
1251250

Matta, semiantik Khotan, Xinjiang, Kina, ca 287-290,5 x 154-156 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Mörkblå botten med polykrom dekor av vaser och grenar med granatäpplen. Ljust brunröd huvudbård med stiliserad blomranka. Ytterbård med vågmönster.

Något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga fällningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, två hörn något skadade.