253
1277693

Matta, Old Keshan, ca 521 x 364 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med stora polykroma palmetter, blommor och blad. Bred mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka samt inskription i palmetterna vid alla fyra hörn. Yttre sekundärbårde med signatur: Keshan Ghotbi Jazdanpor.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar var av några sköra, malskador, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck.