257
1273078

Matta, semiantik Kinesisk, ca 255 x 199-202,5 cm.

Mörkblå melerad spegel med Shou-liknande tecken med krans av fladdermöss samt hörnornament i form av stora fladdermöss. Två små border i olika nyanser av blått.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar. Baksidan med smärre
malskador.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 130 - 1 420 EUR

1 150 - 1 440 USD

Klubbat pris:
10 000 SEK
Tilläggslista

ca 255 x 199-202,5 cm.

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58