258
1251249

Pelarmatta, semiantik/old Kinesisk, ca 195 x 92,5-93 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Rödbrun botten med stor polykrom drake, symboler, inskription, vågor och det heliga berget.

Något slitage och smutsig, fläckar, malskador, lagningar, iknytningar. Sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Svensk samling.