259
1254729

Matta, antik Kirman Laver, ca 677-688,5 x 510,5-526 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament samt stora blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka. Rödmelerade sekundärbårder med blom- och palmettrankor.

Smärre abrasher, ställvis korroderad. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, lagningar, ställvis något påmålad, trampveck, smärre malskador. Sidorna med skador, hål och revor, kortsidorna saknar några knutrader.