260
1248176

Matta, antik Kirman Laver figural, ca 204-205 x 138,5-139 cm (samt kortsidorna med ca 0,5 cm slätväv).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Benvit botten med palatsinteriör med polykrom dekor av shah på tron med uppvaktning, bord med blommor i vas och kartusch med inskription: Nader Shah Afshar. Benvit huvudbård med hjortar, rovdjur, blommor och i hörnen kartusch med mytologiska figur.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador. Sidorna med trampveck och smärre skador, övre kortsidan med smärre hål.