266
1266384

Matta, antik silke Kum Kapi med metallbroschering, Istanbul omkring 1910, "Sultan's Head Prayer" design.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Ca 149,5-150 x 103,5-104 cm (kortsidorna inklusive slätväv). Designad av och vävd i Zareh Penyamins ateljé. Rött fält med polykrom dekor av molnband, mörkgrön medaljong med signatur samt tätt mönster av palmett- och blomslingor. Ljusgrön nisch med blomvaser och fåglar. Bred gul huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor samt övre delen av bården med kartuscher med inskriptioner och blomrankor. Flera mönster metallbroscherade. Ca 810.000 knutar per kvadratmeter.

Ställvis obetydligt slitage, obetydligt smutsig. obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Köpt på C. John (rare rugs) ltd, London, 16 mars 2009.

C. John (rare rugs) ltd, London: Folder.