267
1274890

Matta, Antik Mahal, ca 413,5 x 320-322,5 cm

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Rödmelerad botten med stort stiliserat polykromt herati liknande mönster. Mörkblå huvudbård med blom- och bladranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador, lagningar, iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.