270
1243053

Matta, semiantik Teheran figural, sannolikt, ca 307 x 205,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljust kamelhårsfärgad botten med stora polykroma palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred vinröd huvudbård med arabesk-, palmett- och blomrankor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck och smärre skador.