269
1254730

Kelim, antik Shushtar, Khuzestan provinsen, sydvästra Iran, ca 380-385,5 x 184-192 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Vävd av manliga Bakhtiari stammedlemmar. Ljusröd botten övermönstrad med benvita oktogoner med polykroma geometriska mönster. Huvudbården med stort reciprokt mönster i blått, rött och benvitt. Bred kamelhårsfärgad ytterbård.

Något blekt. Jämnt slitage, något smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar.

Jämför Petsopoulos, Yanni: Kilims, Fribourg 1979, plansch 359, sid 314-315; Willborg, Peter, Woven Magic. Stockholm 1992, nr 69; Vok, Ignazio, Vok Collection. Caucasus-Persia. Gilim and other Flatweaves. (text av Hamid Sadighi) München 1996, nr 64.