Ljust kamelhårsfärgad botten med stora polykroma palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred vinröd huvudbård med arabesk-, palmett- och blomrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck och smärre skador.