271
1278007

Matta, semiantik Teheran/Semnan, ca 247 x 189 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med stor benvit medaljong, röda hörnornament samt täta polykroma blom- och palmettslingor samt molnband. Ljusblåmelerad huvudbård med stiliserad blomranka.

Troligen avkortad och ihopsydd. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck.