272
1241486

Matta, antik Tekke huvudmatta, ca 287-293,5 x 207-219,5 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Rödbrun botten med polykrom dekor av fyra rader stora göls med underornament. Bred rödbrun huvudbård med stiliserade blommor i güls samt varierande mönster. Kortsidorna med bred randig bård.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och skador, smärre fällningar. Sidorna med trampveck och skador.