288
1272144

Matta, semiantik Västpersisk, ca 466,5-470,5 x 334,5-350 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt Heris-liknande mönster av stor medaljong, hörnornament, två stora palmetter och tätt stiliserat blommönster. Bred röd huvudbård med stor blom- och bladranka.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några små stela, lagningar, iknytningar, malskador. Långsidorna saknar ett par knutrader, avkortade kortsidor.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

20. Borek Sipek, bord, ur serien "Maletik", Maletti, Italien ca 1995.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
9 000

ditt bud
Fair warning
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
9 000 SEK