Madeleine Pyk – en samling F769
288
1272144

Matta, semiantik Västpersisk, ca 466,5-470,5 x 334,5-350 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt Heris-liknande mönster av stor medaljong, hörnornament, två stora palmetter och tätt stiliserat blommönster. Bred röd huvudbård med stor blom- och bladranka.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några små stela, lagningar, iknytningar, malskador. Långsidorna saknar ett par knutrader, avkortade kortsidor.