290
1275542

Spetsglas, graverat vapen för Lütkeman, 1700-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Graverad och förgylld dekor av vapensköld omgiven av Nordstjärneorden, samt texten "IN CRUCE SALUS" och monogrammet G T L. Höjd 16 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens

Gabriel Timoteus Lütkeman (1723-1795), Överhov- och ordenspredikant, en av faddrarna vid kronprins Gustaf Adolfs dop 1778, LNO 1786. Hans hustru och barn erhöll adelskap 1773.