298
1272817

Fat, fajans. Holland, Delft, 1600-talets slut/omkring 1700.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i starkeldsblått av familjevapen samt runt brämet lambrequinbård. Diameter 26,3 cm.

Lagat.

Proveniens

I mitten vapenskölden för familjen von Fersen. Sannolikt tillverkad för Reinhold Johan von Fersen som på sent 1600-tal tjänstgjorde vid ett Holländskt Dragonregemente. År 1739 kompletterades senare servisen vid Rörstrandsfabriken.

Ett fat ur denna servis är avbildad i minnesutställningen, Malmö Museum katalog, 1841-1941, sidan 288. Där listad som gåva 1939, från Friherre Fredrik Ramel. Inventarienummer 30212.

Ett fat ur denna servis finns i National Museums samlingar, Stockholm. Inventarienummer NMK 5/1947
Donerad 1947 av friherrinan Ida Ramel, Malmö.