309
1275919

Skålfat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval respektive kuddformad. Målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över danska floran. Modellnummer 3587, 3511. Längd 28 och 22 cm.

Obet slitage.