324
1277088

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

"Gréz-bron"

Signerad Schultzberg och daterad -90. Olja på duk 41 x 32 cm.

Otto G. Carlsund, "Anshelm Schultzberg. En studie", 1937, jfr nr 27 "Landsvägsbron över Loing", avbildad helsida i färg.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.