Madeleine Pyk – en samling F769
332
1267342

Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

Baigneuse au rocher (Sa cuisse droite coupée)

Signerad med initialer PB. Numrerad 24/24. Mörkpatinerad brons. Höjd 16,5 cm, längd 13 cm.

Proveniens

Direktör Falk Simons samling, Göteborg. Därefter i arv.

Pingeot se s.116-121.

Konstnär

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.