349
1248934

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

"Axel Wrede-Sparre af Sundby" (1708-1772)

Pastell 66 x 51 cm. Samtida förgylld gustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i friherre Gustaf Tamms (1838-1925) samling, i arv till sonen Fabian Tamm (1879-1955)
därefter i arv.

Svenska Hem i Ord och Bild, årgång 2, 1914: Friherre Gustaf Tamm, omnämnd sid 29-30 (felaktigt som av Jonas Forsslund)
Svenska Hem i Ord och Bild, årgång 15, 1927: Kommendör Fabian Tamm, sid 140, avbildad sid 136.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 775.