350
1248932

Jakob Björck

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jakob Björck
(Sverige, 1726-1793)

"Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Wrede-Sparre af Sundby) (1736-1765)

Duk 68 x 52 cm. Samtida förgylld gustaviansk ram.

Tilläggslista

Porträttet föreställer "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Sparre af Sundby) (1736-1765).

Proveniens

Tidigare i friherre Gustaf Tamms (1838-1925) samling, i arv till sonen Fabian Tamm (1879-1955)
därefter i arv.

Svenska Hem i Ord och Bild, årgång 2, 1914: Friherre Gustaf Tamm, omnämnd sid 30.
Svenska Hem i Ord och Bild, årgång 15, 1927: Kommendör Fabian Tamm, sid 140, avbildad sid 136.