363
1266869

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

Aftonstämning, gatuscen från Paris

Monogramsignerad NKreuger och daterad 1889. Olja på duk 60 x 73 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 434, "Höstauktionen", 28-31 oktober 1985, kat nr 156; privat samling.