369
1266061

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
480 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

”Svenskt barkskepp utanför Visby”

Signerad J. Hägg och daterad 1916. Olja på duk 92 x 140 cm.

Proveniens

Tidigare i kommendörkapten O H K Borlinds samlingar, Stockholm.

Skeppet i det aktuella katalognumret är inte namngivet men är ett typiskt barkskepp från slutet av 1800-talet och i målningen hissar det signaler till ångaren till vänster i bild. Till höger syns Högklint söder om Visby och längst bort Visbys silhuett. Detta är en vacker bild från en brytningstid mellan segel och ånga.