370
1268734

Herman af Sillén

(Sverige, 1857-1908)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
11 500 - 13 200 EUR
12 000 - 13 800 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Herman af Sillén
(Sverige, 1857-1908)

"Solnedgång vid Öresund"

Signerad H. af Sillén. Utförd 1895. Olja på duk 53 x 95 cm.

Proveniens

Doktor Carl Barre, Strängnäs; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 454, "Internationella Höstauktionen", 20-23 oktober 1987, kat nr 280; privat samling.